Strefa Psychologii i Psychoterapii

Home

Strefa Psychologii i Psychoterapii

Witamy w strefie Psychoterapii i Psychologii. Zobacz w jaki sposób możemy Ci pomóc!

Diagnoza psychologiczna

 

Diagnoza psychologiczna jest procesem, w ramach którego psycholog w oparciu o odpowiednie narzędzia diagnostyczne (wywiad psychologiczny, obserwację, wybrane kwestionariusze i testy) stara się rozpoznać psychologiczne mechanizmy funkcjonowania osoby badanej, wyjaśnić pojawiające się problemy oraz przewidywać możliwości i sposób ich zmiany. Przedmiotem diagnozy psychologicznej może być całościowe funkcjonowanie psychiczne człowieka lub jego wybrany składnik (np. analiza procesów intelektualnych, pamięci, koncentracji uwagi, zdolności tworzenia pojęć lub umiejętności komunikowania się, rozwiązywania problemów, radzenia sobie ze stresem, rozwiązywania problemów interpersonalnych a także analiza dominujących potrzeb, lub określenie systemu wartości)

 

Bardzo często przedmiotem diagnozy psychologicznej są zaburzenia psychiczne, w tym przypadku diagnoza polega na określeniu rodzaju objawów występujących w danym zaburzeniu, wyjaśnieniu jego psychologicznych przyczyn i skutków oraz poszukiwaniu psychologicznych czynników pomocnych w terapii.

Zarezerwuj termin

Diagnoza neuropsychologiczna

 

Neuropsychologia jest specjalizacją kliniczną badającą związek między funkcjonowaniem mózgu a zachowaniem człowieka. Zadaniem neuropsychologa jest ocena sprawności procesów poznawczych: pamięci, koncentracji uwagi, mowy, zdolności myślenia jak również procesów emocjonalno-osobowościowych. Dzięki diagnozie neuropsychologicznej możnaocenić, jakie procesy intelektualne i w jakim stopniu zostały osłabione z powodu organicznego uszkodzenia mózgu, a także z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, czy obserwowane problemy w zachowaniu pacjenta są następstwem uszkodzenia tkanki mózgowej, czy też wynikają z powodów czysto psychologicznych. To rozróżnienie jest kluczowe dla późniejszego wyboru sposobu leczenia pacjenta.

 

Neuropsycholog konsultuje i pomaga pacjentom:

 

  • po udarze mózgu,
  • po urazach czaszkowo-mózgowych,
  • po operacjach neurochirurgicznych,
  • cierpiących na choroby neurologiczne (choroba Parkinsona, choroba Alzheimera), 
  • cierpiących na zaburzenia psychiczne.
Zarezerwuj termin

Psychoterapia poznawczo-behawioralna

 

 

Psychoterapia poznawczo-behawioralna to zespół technik wielu technik terapeutycznych, które odwołują się do wspólnych założeń teoretycznych, wypracowanych na gruncie behawioryzmu oraz psychologii poznawczej. W terapii poznawczo-behawioralnej zakłada się, że procesy uczenia się wpływają na to, jak człowiek się zachowuje, co myśli i czuje. Ta najlepiej udokumentowana i poparta wieloma badaniami metoda postępowania terapeutycznego zajmuje niezwykle ważne miejsce w leczeniu wielu rodzajów zaburzeń, zyskawszy popularność i uznanie w Polsce i na całym świecie.

 

Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest skuteczna w leczeniu między innymi:

 

  • zaburzeń lękowych,
  • zaburzeń nastroju,
  • zaburzeń odżywiania (bulimia, anoreksja),
  • zaburzeń osobowości (chwiejna emocjonalnie borderline, narcystyczna, histrioniczna, unikająca, zależna, obsesyjno-kompulsyjna),
  • zaburzeń z objawami somatycznymi,
  • zaburzeń związanych z traumą i stresem,
  • zaburzeń związanych z substancjami psychoaktywnymi i uzależnieniem.
Zarezerwuj termin
Napisz do nas

Niezwłocznie odpowiemy

Fizjoterapia & Psychoterapia

Niebieskie Strefy