Niebieskie Strefy

22 grudnia 2023

Brak komentarzy

Home Bez kategorii

Święta bez przejedzenia: Zasady zdrowego podejścia do świątecznych uczty.

Święta bez przejedzenia: Zasady zdrowego podejścia do świątecznych uczty.

Cześć tu Martyna Pietruś ze Strefy Dietetyki. Opowiem Wam dzisiaj jak skutecznie przetrwać święta w zgodzie ze sobą. To co zaczynamy!

 

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas pełen radości, relaksu i wspólnych chwil w gronie najbliższych. Stoły uginają się od pysznych potraw i ciast, a w powietrzu unosi się atmosfera lenistwa i beztroski. Jednakże, to także czas, kiedy nadmierna konsumpcja może skutkować nie tylko przejedzeniem w chwili obecnej, ale także zakłóceniem zdrowych nawyków żywieniowych na dłuższą metę.

 

 

Kilka wskazówek, które mogą pomóc cieszyć się świętami:

 

  1. Zachowaj balans pomiędzy świętowaniem, a zdrowym rozsądkiem: Staraj się delektować posiłkami, dzięki czemu zmniejszysz ryzyko przejadania się, równocześnie nadal dbając o swoją psychikę, dobre relacje z bliskimi i jedzeniem.
  2. Biorąc pod uwagę ilość potraw, które czekają w kolejce na spróbowanie: Warto jest oszacować wcześniej swoje zapotrzebowanie i możliwości. Lepszym wyborem będzie skosztować niewielkich ilości każdej z przygotowanych potraw, zamiast jeść bez umiaru wszystko co zostanie przed nami postawione.
  3. Stawiaj na jedzenie zbilansowanych posiłków i nie podjadaj pomiędzy nimi.
  4. Przygotowując swoje potrawy: Pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać ze zdrowszych, alternatywnych technik kulinarnych. Idąc tym tropem, zamiast wyłącznego smażenia, postaw na inne techniki takie jak: gotowanie, pieczenie, duszenie czy przygotowywanie potraw za pomocą air fryer’a.
  5. Wymieniaj bogate w tłuszcze produkty na ich lżejsze wersje: Majonez light, mozzarella light, chude ryby (dorsz, mintaj, morszczuk) i mięso (kurczaka, indyk, polędwica, cielęcina).
  6. Do ciasta na pierogi i uszka, zamiast pszennej mąki, użyj miksu mąk np. pszennej i żytniej, orkiszowej lub graham.
  7. Postaw na ciastka kruche, owocowe i te bez mas. Możesz również wypróbować nowych przepisów jak: brownie z fasoli z malinami, wegańskie blondies czy zapiekane owoce z orzechami.
  8. Nie rezygnuj ze świeżych warzyw, dbając tym o odpowiednią ilość błonnika.
  9. Wymień zwykły cukier na jego zamienniki np. ksylitol czy erytrytol.
  10. Zamiast soli, używaj do swoich potraw innych przypraw np. kminek, majeranek, pietruszka, papryka, rozmaryn czy oregano.
  11. Ogranicz spożycie alkoholu i słodkich napojów, zamiast tego możesz postawić na wodę z dodatkiem mrożonych owoców lub domowe kompoty bez dodatku cukru.
  12. Jeśli czujesz się najedzony_a, nie bój się odmawiać kolejnych kawałków serniczka, aby nie zaburzyć świątecznego nastroju. Pomyśl wcześniej, jak w delikatny sposób odmawiać bliskim.
  13. Nie zapominaj o ruchu: Warto po kolacji, a przed seansem Kevina (Home Alone) wybrać się wraz z bliskimi na spacer.
  14. Odpocznij i nie stresuj się na zapas, zadbaj o swoje zdrowie psychiczne i ciesz się tym okresem, nie zapominając o swoim układzie pokarmowym.

Warto pamiętać, że święta są czasem radości i wspólnego spędzania czasu, dlatego też zachowaj umiar i ciesz się każdą chwilą. Jeśli potrzebujesz dodatkowej pomocy lub porady czekam na Ciebie na Stradomskiej. Tutaj możesz się ze mną skontaktować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *