Niebieskie Strefy

07 listopada 2020

Brak komentarzy

Home Bez kategorii

Czy za Pilatesem stoją badania naukowe?

Czy za Pilatesem stoją badania naukowe?

W tym tygodniu w ramach zgłębiania wiedzy zapoznałem się z bardzo dobrze metodologicznie zaprojektowanym badaniem z zakresu ćwiczeń osób starszych na reformerze w nurcie metody Pilates.

Badanie, które za chwilę streszczę zawiera w sobie interwencję wraz z tak zwaną próbą kontrolną (tj. brak interwencji). Dodatkowo badanie to zawiera radomizację. Randomizacja to losowy przydział uczestników badania do dwóch grup w celu podniesienia jakości badania.

Badania takie są uznawane za dobrej jakości praktykę naukową. Nazywamy je RCT (ang. Randomized Controled Trial) – Badanie Kliniczno-Kontrolne. RCT są badaniami, na podstawie których powstają publikacje z zakresu medycyny opartej na faktach (ang. EBM Evidence Based Medicine).

Poniżej załączam krótkie podsumowanie tego badania.

 

Margaret Rollera i wsp.

Ćwiczenia Pilates Reformer w celu zmniejszenia ryzyka upadku u osób starszych: randomizowane badanie kontrolne.

https://doi.org/10.1016/j.jbmt.2017.09.004

 

Cel

Zbadanie wpływu ćwiczeń Pilates z użyciem Reformera na pomiary ryzyka upadku, równowagi i mobilności, poczucia własnej skuteczności i aktywnego zakresu ruchu u dorosłych w wieku 65 lat i starszych z ryzykiem upadków w porównaniu z grupą kontrolną.

 

Metody

Pięćdziesięciu pięciu badanych (27 osób w grupie Pilates reformer, 28 kontroli; 38 kobiet, 17 mężczyzn; średni wiek 77,6 lat, zakres wieku 65–95) zostało losowo przydzielonych do grupy interwencyjnej Pilates Reformer lub grupy kontrolnej (bez interwencji). Badani w grupie interwencyjnej uczestniczyli w programie ćwiczeń Pilates Reformer w formacie grupowym raz w tygodniu przez okres 10 tygodni. Podstawowymi testami były:

test organizacji sensorycznej (SOT) w systemie NeuroCom®,

test Timed Up-and-Go (TUG),

Pewność Równowagi Specyficznej dla Aktywności (ABC),

test adaptacji (ADT),

wyprostowana noga (SLR),

test wyprostu biodra,

aktywny zakres ruchu w zgięciu grzbietowym kostki (AROM),

skala równowagi Berga (BBS),

test chodu na 10 metrów (10MWT).

 

Wyniki

Wystąpiła znacząca interakcja między grupą a czasem w pomiarach TUG, BBS, 10MWT i SLR, wyprostu biodra i zgięcia grzbietowego stawu skokowego AROM. Z biegiem czasu badani w grupie interwencyjnej Pilates poprawili swoje wyniki istotnie we wszystkich wymienionych miarach, podczas gdy osoby z grupy kontrolnej nie (P ≤ 0,05). Po interwencji Pilatesa stwierdzono znaczną poprawę AROM między grupami w przypadku wyprostu bioder, uniesienia prostej nogi w leżeniu (lewej) i zgięcia grzbietowego prawej kostki.

 

Wnioski

Ćwiczenia Pilates Reformer wykonywane raz w tygodniu przez 10 tygodni skutkowały:

  • zmniejszeniem ryzyka upadku,
  • znaczną poprawą równowagi statycznej i dynamicznej,
  •  poprawą mobilności funkcjonalnej,
  • zwiększeniem aktywnego zakresu ruchomości w kończyna dolnych u osób dorosłych w wieku 65 lat i starszych z ryzykiem upadku.

Nie przypadkowo Joseph Pilates wymieniał 10 sesji jako początek pierwszych odczuwalnych zmian w naszym organizmie. OTO DOWÓD!

PS: Dla osób ciekawych naszego nowego nabytku polecam spróbować pierwszej sesji treningowej z Mają Olejarczuk. Napisz do nas a otrzymasz specjalny voucher.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *